erotik shop
Bugun...


Diyarbakırlı Annelerin PKK'ya karşı eylemi ilk değil
Fatma Sümer yazdı. Diyarbakır'da çocuklarını PKK'ya kaptıran Annelerin eylemi üzerine...

facebook-paylas
Tarih: 08-09-2019 01:02
Diyarbakırlı Annelerin PKK'ya karşı eylemi ilk değil
+ -

Diyarbakır’daki eylemler ilk değil. 2014 yılında mayıs ve haziran aylarında Diyarbakır belediyesi önünde aileler yine çocuklarını geri almak için mücadele ediyorlardı.

Diyarbakıra gitmiştim. Belediyenin önünden geçerken çaresiz bekleyişlerine tanık olurdum. En son aile sayısının 47’ye çıktığına dair bir bilgiye sahibim o süreçte. Sonradan o sene 400’ün üzerinde çocuğun kaçırıldığını da öğrendim.

PKK 1994’ten beri sistematik olarak çocuk asker kullanıyor. Örgüt çocukları okul pikniğine gittiklerinde gözleyerek kalabalıktan uzaklaştıklarında kaçırabiliyor. Eğitim amaçlı kurumları paravan olarak kullanabiliyor. Özellikle dezavantajlı ailelerinin çocuklarını ailelerine fayda sağlayacaklarına inandırarak örgüte katabiliyor.

PKK eleman edinecek ölçüde bile meşruiyet bulamıyor. Örgütün Suriye kolu PYD de çatışma dönemlerinde sokakta bulduğu çocukları çuvallara koyarak silahların önüne sürecek ölçüde acziyet içinde. Batı medyası ve gözlerinin önündekini görmekten aciz kendisini başkalarının anlattığıyla tanımaya çalışan bir grup ise onlarca yıldır uluslararası hukukun yasakladığı çocuk savaşçılığını pkk söz konusu olunca gözardı ediyor ve buna özgürlük savaşçılığı diyor.

2018 yılında o zamanlar çalıştığım işyerinde bu konuda bir analiz kaleme almıştım. Örgütün sosyal medya hesaplarından yaptığı yayınlar ve üyelerin verdiği röportajlar bile istismarın boyutlarını açığa çıkarmak için yeterli aslında. Bir de Aytekin Yılmaz’ın şahsi tanıklıklarına yer verdiği 2019’da basılan bu kitap, örgütün infaz ettiği çocukları anlatıyor.

http://www.dr.com.tr/…/Turkiye-Politik…/urunno=0001811587001

 

( Fatma Sümer - Yazar / Kamu Hukuku Doktora Öğrencisi )
Bu haber 1036 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI