erotik shop
Bugun...


Yeni Şafak yazarından 'Öcalan' iddiası
7 Haziran seçimlerinin ardından artışa geçen PKK saldırıları sonrası askıya alınan çözüm sürecine ilişkin, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Ankara kulislerinde en çok konuşulan konu olan 'Abdullah Öcalan'ın devreye sokulup sokulmayacağı'na ilişkin kritik bilgiler verdi.

facebook-paylas
Tarih: 02-09-2015 16:04
Yeni Şafak yazarından 'Öcalan' iddiası
+ -
 7 Haziran seçimlerinin ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da artışa geçen PKK saldırıları sonrası askıya alınan çözüm sürecine ilişkin, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Ankara kulislerinde en çok konuşulan konu olan 'Abdullah Öcalan'ın devreye sokulup sokulmayacağı'na ilişkin kritik bilgiler verdi.
 
Çözüm sürecine ilişkin atılacak adımlar konusunda, PKK'ya operasyon yapılıp yapılmayacağı konusunda Selvi, "Ankara'nın yeni Kürt politikası operasyonlara dayanmıyor. Sorunun çözümü için yine diyalog kanalları açılacak. Belki bir aşamada Öcalan yeniden devreye sokulacak. Onun bir zamanlaması var. Ama çözüm süreci yeniden canlandırılsa da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi.
 
ÖCALAN DEVREYE NE ZAMAN SOKULACAK?
 
(...)
Ama bildiğim bir şey var. 30 yıldır PKK ile mücadele eden Türkiye, ilk kez örgüt liderlerinin kellesine para ödülü koydu.
Bu terörle mücadelede bir konsept değişikliğine işaret ediyor. PKK'ya karşı operasyonların başladığı bir sırada, örgüt liderlerine yönelik bir operasyon hazırlığı olup olmadığı sorusunun peşine düşmüştüm. "Henüz o seviyeye yükseltilmedi" karşılığını almıştım.
(...)
Türkiye 30 yıldır PKK ile mücadele ediyor ama örgüt liderlerine yönelik bir stratejisi olmaması büyük bir zaaftı.
Şimdi bu eksiklik gideriliyor.
 
"PKK YÖNETİCİLERİNE OPERASYON"
 
İsrail'in kullandığı etkili bir yöntem. Cemil Bayık, Duran Kalkan ya da MustafaKarasu'nun ele geçirilmesinin örgütte yol açacağı moral bozukluğu birkaç sınır ötesi operasyona bedel olabilir.
PKK yöneticilerine operasyon teklifi 4 yıl önce gündeme getiriliyor. Ancak karar yeni çıkıyor. Tabii bu süre zarfında çözüm süreci yürütülüyordu. Çözüm sürecinin büyük kazanımları oldu ama bir noktanın eksik bırakıldığı ortaya çıktı. O da devlet çözüm sürecinde bir gözünü kapatırken, PKK şehir yapılanmasını gerçekleştirdi.
Suruç katliamı ve PKK'nın Lice'de uykudayken iki polisimizi ensesinden vurarak şehit etmesiyle birlikte PKK ile mücadelede yeni bir konsepte geçildi. Çözüm süreci, "Buzdolabı"na alındı, etkili sınır ötesi operasyonlar başladı.
PKK'ya yönelik ilk operasyonlarda, öncelikli olarak üç hedef vuruldu.
1-Yeni silah sistemleri
2-Örgüt militanlarının yetiştirildiği akademiler
3-2012'den bu yana İran ve Suriye rejiminden alınan ağır silahların saklandığı depolar.
Yeni silah sistemleri için özel silah depoları yapıldığı için, bunların tespit edilerek vurulması, örgütte şok etkisi yaptı. Ayrıca akademilerin vurulmasıyla birlikte orta sevideki örgüt yöneticileri hedef alındı.
(...)
 
"İÇİMİZDEKİ KANDİLCİKLER"
 
PKK'ya yönelik operasyonlara gelince. Asıl sorun şehirlerdeki yapılanmaları ve içimizdeki Kandilcikler. Kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğünü söylemekle yetineceğim.
Bu arada operasyonlarla ilgili zaman zaman bölge halkının nabzı tutuluyor. PKK'ya yönelik operasyonların tahmin edilenin aksine çözüm sürecine olan desteği artırdığı gözleniyor. Operasyondan önce yüzde 88 olan destek, operasyondan sonra yüzde 93 seviyesine yükseldi.
Bir başka veri daha. Operasyonlardan önce bölge halkı, yerel yönetimler anlamında yüzde 65 oranında özerkliği destekliyordu. Selahattin Demirtaş'ın deyimiyle, "Silah yoluyla özerklik ilanı" gerçek niyeti ortaya çıkardı. Bu durum bölge halkının özerkliğe olan desteğinin yüzde 38'e kadar gerilemesine yol açtı.
 
"12 YAŞINDAKİ FIRAT'IN HESABININ VERİLMESİ LAZIM"
 
PKK, şehirlerde yaptığı saldırılarla, halkla, güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Güvenlik birimleri sivil halk konusunda uyarılıyor. Çıplak kadın cesedi gibi aymazlıkların üzerine gidiliyor. Sık sık "Serhildan" çağrısı yaptılar ama başarılı olamadılar. Her şeyden önce ekmek almaya giderken PKK'nın patlattığı bomba sonucunda hayatını kaybeden 12 yaşındaki Fırat'ın hesabının verilmesi lazım.
 
"YENİ KONSEPTE YENİ ÇÖZÜM, AMA..."
 
Çünkü gerçekten de iki millet etle tırnak gibi, Kürtlere, "Kiminle yaşamak istersiniz" diye sorulduğunda, yüzde 70'ten fazlası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını tercih ediyor.
Peki bu süreçte Öcalan devreye sokulacak mı? Bu aşamada Öcalan'ın devreye sokulması gibi bir seçenek üzerinde durulmuyor. Ankara'nın yeni Kürt politikası operasyonlara dayanmıyor. Sorunun çözümü için yine diyalog kanalları açılacak. Belki bir aşamada Öcalan yeniden devreye sokulacak. Onun bir zamanlaması var. Ama çözüm süreci yeniden canlandırılsa da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Yeni konsepte, yeni çözüm… Ama şimdi değil.Bu haber 1447 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI