erotik shop
Bugun...


Endonezya'dan Antep'e zeka küpleri
Endonezya'da yetişen tik ağacından elle işlenerek yapılan zeka oyunları, Antep'in tarihi çarşılarından Zincirli Bedesten'deki bir dükkanda meraklılarını bekliyor.

facebook-paylas
Tarih: 07-02-2017 14:58
Endonezya'dan Antep'e zeka küpleri
+ -

Endonezya'da yetişen tik ağacından elle işlenerek yapılan zeka oyunları, Antep'in tarihi çarşılarından Zincirli Bedesten'deki bir dükkanda meraklılarını bekliyor.

 

Zircirli Bedesten’deki dükkanında ahşaptan zeka oyunları satan Fatih Gökgöz, 2003 yılında Uzak Doğu gezisine çıktığını, Endonezya ve Tayland'da ahşaptan "Rubik küp" benzeri zeka oyunlarını gördüğünü ve ilgisini çektiğini söyledi.

 

 

Türkiye'ye döndüğünde bu işi yapmaya karar verdiğini anlatan Gökgöz, zeka oyunlarının insanlarda zihinsel potansiyeli arttırma, problem çözme, algılama, dikkat, koordinasyon, el göz koordinesini sağlama, insanın mukayese ve muhakeme yeteneğini artırma, üç boyutlu bakış açısı kazandırma gibi faydaları olduğunu vurguladı.

 

Bu oyunların Endonezya'da yetişen "Tik ağacı"ndan yapıldığını ifade eden Gökgöz, en önemli özelliklerinden birinin vücuttaki negatif enerjiyi azaltmak olduğunu belirtti.

 

 

"Bu ağaç muson ikliminde yetişen çok sert bir ağaçtır” diyen Gökgöz, şunları söyledi:

 

“Dünyanın en sert ağacıdır. Yat ve bahçe mobilyası yapımında da kullanılır. Oldukça kıymetli bir ağaçtır. Bu oyunların hepsini Endonezya ve Tayland'da tamamen el işçiliğiyle yaptırıyorum. Dükkanımda şu anda 120 çeşit oyun var.

 

 

Bu oyunları alırken hepsinin yapımını öğreniyorum. Bir müddet sonra burada yapmaya çalıştığımda unuttuğum da oluyor. Tekrarlanması gereken oyunlar. Bunda en önemlisi seviye seviye başlayıp geliştirmek."

 

Toplumun her kesiminden müşterileri olduğunu vurgulayan Gökgöz, "İnsanlar merak edip geliyorlar. En basit iki parçalı oyunum var, bunu 100 kişiden 4'ü yapabiliyor” dedi.

 

 

Gökgöz, zeka oyunlarının fiyatının parça sayısı ve zorluklarına göre 30-300 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

(Kaynak:AA)
Bu haber 1658 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI